خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نایلون گلخانه، پلاستیک گلخانه

استفاده از نایلون و پلاستیک گلخانه ای جهت رشد گیاهان در گلخانه

  مرتب‌سازی محصولات:

 • پیش‌فرض
 • ارزان‌ترین
 • گران‌ترین
 • جدید‌ترین
 • پرفروش‌ترین
 • پربازدیدترین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فهرست مطالب

 اهمیت گلخانه‌ها به فضاهای ایزوله شده اما کاملاً روشن است. در چنین شرایطی گیاهان در معرض شرایط نامساعد جوی و یا هجوم آفات و حشرات نیستند، مادامیکه از تابش مؤثر نور خورشید استفاده می‌کنند. برای ایجاد چنین فضایی از پوشش‌های بزرگ نایلون گلخانه استفاده می‌کنند.

برای پوشاندن جداره و یا سقف گلخانه پوشش‌های متنوع ابداع شده‌ است، اما پلاستیک گلخانه ساده‌ترین و در عین ‌حال ارزان‌ترین روش برای تکمیل فضاهای گلخانه‌ای است. از طرفی این پوشش‌های بزرگ پلاستیکی به‌ راحتی و با استفاده از گیره‌های مخصوص مانند لاکینگ فنر گلخانه نصب می‌شوند. در عین ‌حال سبک ‌وزن هستند و مقاومت فیزیکی بالایی در مقابل تابش دائمی نور خورشید دارند. البته در حال ‌حاضر انواع نایلون گلخانه با استفاده از پلیمرهای مختلف و اضافه شدن متریال‌های گوناگون تولید شده ‌است که می‌توانند در برابر شرایط متغیر آب ‌و هوایی و حتی تابش دائمی و تند نور خورشید تا مدت‌ها مقاوم و ماندگار باشند.

نایلون جهت پوشش دهی گلخانه در ابعاد مختلف

کاربردهای پلاستیک گلخانه

نایلون‌های بزرگ گلخانه‌ای برای پوشاندن فضاهای بزرگ کارایی دارند. در واقع این نایلون‌ها نوعی روکش گلخانه هستند که قرار است تا محیط گلخانه را مادامیکه همچنان روشن است، در مقابل هر نوع شرایط نامساعد جوی و یا هر نوع ورود باد و باران و حشرات و… محافظت کند.

کاربردهای پلاستیک گلخانه برای پوشش جداره‌ها و سقف فضاهای گلخانه‌ای است. اما نوع کاربرد با توجه به نوع گلخانه و گیاهان تحت پوشش پرورش آنجا متفاوت است. پلاستیک‌های شفاف بیشترین کاربرد را در پوشش گلخانه‌ای دارند. چرا که به ‌خوبی می‌توانند نور خورشید را عبور داده و محیط را روشن نگه دارند. اما این پلاستیک‌ها در گونه‌های متفاوت رنگی با کاربردهای متنوع تولید شده‌اند. به ‌عنوان مثال از نایلون گلخانه سبز برای جلوگیری از ورود برخی اشعه‌های مضر خورشید و پرورش برخی گیاهان حساس‌تر استفاده می‌کنند. در عین ‌حال انواع پلاستیک گلخانه مشکی برای پرورش گیاهان سایه دوست مناسب هستند. در کل جداره‌ها و سقف گلخانه‌ها آن‌قدر بزرگ است که استفاده از نایلون تبدیل به بهترین و اقتصادی‌ترین روش روکش گلخانه شده ‌است.

استفاده از پلاستیک گلخانه جهت احداث گلخانه های مختلف

مشخصات فنی نایلون گلخانه

انواع نایلون گلخانه همگی در دسته ‌بندی ترکیبات پلیمری و سطوح انعطاف ‌پذیر و کاملاً مقاوم و پایدار قرار می‌گیرند. این پوشش‌ها را با استفاده از متریال‌ها از قبیل پلی‌اتیلن و پلی کربنات می‌سازند. روکش گلخانه نایلونی تهیه شده از پلی اتیلن بسیار متداول است و بازده خیلی بالایی دارد. این نوع در مقایسه با نایلون‌های معمولی بسیار پایدارتر، مقاوم‌تر و ماندگارتر است. پلاستیک گلخانه را به شکل ۳ الی ۵ لایه پلی‌اتیلن تهیه می‌کنند. هر کدام از این لایه‌ها خواص ویژه مانند ضد چکه بودن و یا ضد UV دارند. 

استفاده از نایلون گلخانه جهت رشد گیاهان مختلف

درصد UV مهمترین مشخصه فنی انواع روکش گلخانه نایلونی است که در مدل‌های 1.5 الی ۸ درصد تهیه می‌شوند. در عین ‌حال انواع نایلون گلخانه را در عرض‌های 2 تا 16 متری با طول 50 و 100 و ضخامت ۱۰۰، ۱۷۰ و ۲۲۰ میکرون تولید می‌کنند.

مشخصات فنی پلاستیک گلخانه
نام محصولنایلون گلخانه
متریالپلی‌اتیلن-پلی کربنات
درصد UV5 الی 10 درصد
عرضاز 2 تا 16 متر
طول50 و 100 متر
کاربردروکش گلخانه، فضاهای صنعتی، سیلوها، انبارها و فضاهای ساختمانی

قیمت نایلون گلخانه

قیمت پلاستیک گلخانه را با توجه به فاکتورهای گوناگون محاسبه می‌کنند. متریال ساخت و کیفیت مواد اولیه از مهمترین فاکتورها هستند. چرا که انواع نایلون را با استفاده از پلیمرهای دسته اول و یا بازیافتی تولید می‌کنند که قیمت متفاوتی دارند. نوع و مقدار افزودنی‌ها نیز در قیمت این محصولات کاملاً تأثیرگذار است. در ساخت انواع نایلون‌ها از لایه‌های روکش UV استفاده ‌شده است. هر اندازه درصد UV بالاتر باشد، قاعدتاً قیمت نهایی محصول نیز بالاتر است. وزن، عرض و ضخامت نایلون از دیگر فاکتورهای تعیین‌ کننده قیمت نهایی محصول هستند. اما در کل قیمت این نایلون‌ها را به وزن محاسبه می‌کنند که با توجه به نوع نایلون و کیفیت متریال، وزن هر متر مربع آنها محاسبه شده و قیمت‌ گذاری می‌شود.

کشیدن پلاستیک گلخانه ای بر روی سازه گلخانه

سوالات متداول در مورد پلاستیک گلخانه

 • برای مناطق گرمسیری از چه نوع نایلون آنتی یو وی استفاده کنیم؟

  UV از مهمترین افزودنی‌های نایلون گلخانه است که از گیاهان در مقابل تابش اشعه ماورا بنفش محافظت می‌کند. در مناطق گرمسیری استفاده از نایلون با یو وی ۱۰ درصد توصیه می‌شود.

 • برای جلوگیری از کاهش دمای گلخانه هنگام شب مناطق سردسیر از چه نوع نایلون استفاده کنیم؟

  برای این منظور بهتر است از نایلون‌های عایق حرارتی استفاده کنید. در این نایلون‌ها از افزودن IR جهت جلوگیری از خروج اشعه مادون قرمز استفاده‌ شده است که تأثیر مثبتی در کاهش دمای گلخانه خصوصاً در هنگام شب دارد.

 • برای جلوگیری از تولید شبنم و چکیدن قطره روی گیاهان کدام نایلون مناسب است؟

  برخی نایلون‌ها با قابلیت Anti fog هستند. به این نوع اصطلاحاً نایلون ضد چکه گفته می‌شود که از میعان بخارات آب و تولید قطره جلوگیری می‌کند.

  مرتب‌سازی مقالات:

 • پیش‌فرض
 • جدید‌ترین
 • پربازدیدترین
 • بیشترین امتیاز

  جدید‌ترین مقالات:

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید: