خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

توری گلخانه، شید گلخانه

توری گلخانه

   مرتب‌سازی محصولات:

  • پیش‌فرض
  • ارزان‌ترین
  • گران‌ترین
  • جدید‌ترین
  • پرفروش‌ترین
  • پربازدیدترین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

  فهرست مطالب

  توری گلخانه (شید گلخانه) چیست؟

  در محیط‌های گلخانه‌ای و یا مراکز پرورش ماهی، دامداری‌ها و حتی حیاط منازل و محوطه‌های تفریحی و ورزشی و... به کنترل نور خورشید نیاز داریم. قاعدتاً علاقه نداریم تا با ایجاد سقف‌های یکسره مانع جدی تابش نور خورشید شویم؛ اما نمی‌توانیم تا در مقابل هجوم تند نور خورشید در محیط گلخانه و یا حیاط خانه بی تفاوت باشیم. برای کنترل نور خورشید انواع توری گلخانه طراحی‌ شده است.

  توری شید گلخانه نوعی پوشش الیافی با حجم نه ‌چندان متراکم است که برای پوشاندن سرتاسری محوطه‌های باز و یا پوشش جداره‌های شفاف محیط‌های گلخانه‌ای طراحی ‌شده است. این توری‌ها از الیاف پلیمری هستند و با جلوگیری از تابش بیش ‌از حد نور خورشید همراه با سایه اندازی در کنترل دمای محیط، کنترل روشنایی و ایجاد محیط خنک‌تر و عملکرد بهینه سیستم‌های سرمایشی تأثیر می‌گذارند. از این توری‌ها عموماً برای سایه‌اندازی محیط‌های گلخانه‌ای استفاده می‌کنند. اما موارد استفاده خانگی و یا محوطه‌های صنعتی، تفریحی، دامداری‌ها و استخرها را دارند.

  مزایای توری گلخانه

  کنترل تابش آفتاب، مدیریت نور و تولید سایه با هدف کنترل دمای محیط و جلوگیری از هجوم بی‌وقفه نور خورشید، ویژگی‌های انواع توری گلخانه‌ای است. مزایای استفاده از شید گلخانه در محیط‌های صنعتی، باغبانی یا خانگی به قرار زیر است:

  • توری سبز گلخانه با انعکاس نور خورشید مانع از ورود بی‌وقفه آفتاب در محیط گلخانه‌ای می‌شود. لذا از گرم شدن سطوح در اثر تابش آفتاب جلوگیری می‌کند.
  • استفاده از توری شید گلخانه در بهبود عملکرد سیستم‌های خنک کننده گلخانه‌ای مانند سیستم پد و فن گلخانه تأثیرگذار است.
  • از محیط گلخانه در مقابل ناملایمات جوی مانند باد، باران، برف و تگرگ محافظت می‌کند.
  • مانع از ورود پرندگان و حتی خار و خاشاک و آفات به محیط گلخانه می‌شود.
  • از دام و طیور و حتی ماهی‌های پرورشی در مواجهه با گرمای تند خورشید محافظت می‌کند.
  • مانع از رشد جلبک‌ها در استخرهای پرورش ماهی می‌شود.
  • برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی محیط گلخانه و یا دامداری‌ها و مرغداری‌ها تأثیرگذار است
  • سبک ‌وزن هستند و به راحتی نصب شده و طول عمر مفید بالایی دارند.

  کاربرد توری شید گلخانه

  سایه‌اندازی و مدیریت حجم نور مهمترین قابلیت کاربردی توری شید گلخانه ای است. از این توری‌ها برای جلوگیری از تهاجم بی‌وقفه آفتاب استفاده می‌کنند. موارد کاربردی این توری‌ها در مدل‌های مختلف آن به‌ قرار زیر است:

  • برای ایجاد تعادل و کنترل میزان نور دریافتی محیط‌های گلخانه‌ای استفاده می‌شوند.
  • با هدف سایه‌اندازی به جهت کاهش دمای گلخانه در فصل تابستان و محافظت از گیاهان در مقابل تهاجم تند نور خورشید
  • جلوگیری از تبخیر آب در محیط گلخانه که منجر به کاهش مصرف انرژی و آب خواهد شد.
  • جلوگیری از هجوم پرندگان و آفات و یا رشد جلبک‌ها

  با در نظر گرفتن این اهداف کلی می‌توانیم موارد کاربردی توری گلخانه‌ای را به ‌قرار زیر فهرست کنیم:

  • پوشش جداره‌های گلخانه‌ای
  • پوشش حیاط، روف گاردن، بالکن و تراس ساختمان‌های مسکونی
  • سایه اندازی در باغ و بوستان‌ها
  • سایه اندازی در مراکز تفریحی، ورزشی، مهدکودک‌ها و...
  • سایه اندازی بر روی استخرها
  • سایه‌اندازی محیط‌های صنعتی، انبارها، دامداری‌ها، مرغداری‌ها و...
  شید گلخانه

  مشخصات فنی شید گلخانه‌ای

  توری سبز گلخانه‌ای پوشش‌هایی بافته‌ شده از الیاف‌های پلیمری هستند. برای بافت این پوشش‌های نه‌ چندان متراکم از انواع الیاف‌های پلی اتیلن و پلی پروپیلن استفاده می‌کنند. هر دو نوع در دسته‌بندی پلیمرهای مقاوم در برابر تابش تند نور خورشید هستند که از مقاومت فیزیکی بالایی برخوردار می‌باشند. در عین ‌حال الیاف‌های پلیمری این توری‌ها با استفاده از مواد مقاوم در برابر اشعه UV محافظت شده‌اند.

  این توری‌ها در اندازه‌های بلند با طول ۵۰ متری و در عرض‌های مختلف ۲، ۴، ۶، ۸ و ۱۰ متری به شکل رولی عرضه می‌شوند. درصد سایه‌اندازی از مشخصه‌های مهم فنی این توری‌ها است. معمولاً انواع شید گلخانه را با درصد سایه‌اندازی ۳۰ الی ۸۰ درصد تولید می‌کنند.

  مشخصات فنی شید گلخانه
  نام محصولتوری گلخانه
  جنسالیاف‌های پلی اتیلن و پلی پروپیلن
  درصد سایه اندازی۳۰، ۵۰ و ۸۰ درصد
  طول۵۰ متر
  عرض۲، ۴، ۶، ۸ و ۱۰ متر
  میزان UV۶ درصد
  رنگسبز، قرمز، سیاه و...
  کاربردسایه‌اندازی فضاهای گلخانه‌ای و محوطه‌های شهری و ساختمانی

  انواع سایبان گلخانه براساس سایه‌اندازی

  درصد سایه‌اندازی مهمترین مشخصه برای بررسی فنی و قابلیت‌های کاربردی انواع توری شید گلخانه است. درصد سایه‌اندازی معیاری برای نرخ سایه پراکنی و یا جذب نور خورشید در فضای زیر توری گلخانه است.

  هر اندازه درصد سایه اندازی توری بالاتر باشد، مقدار جذب و یا دفع نور آن نیز بیشتر است که منجر به تولید سایه عمیق‌تری خواهد شد. این درصد سایه‌اندازی لزوماً برای تولید سایه هر چه بیشتر نیست؛ بلکه برای کنترل دمای محیط و صرفه‌جویی در انرژی استفاده می‌شود. هر اندازه درصد سایبان گلخانه بالاتر باشد، مقدار سایه تولید شده در محیط زیر آن بیشتر و هوای آنجا نیز خنک‌تر است. اما بر وزن توری افزوده شده که باعث افزایش قیمت شید گلخانه ای می‌شود.

  توری گلخانه

  شید گلخانه ۳۰ درصد

  توری گلخانه‌ای ۳۰ درصد کم‌تراکم ترین شید گلخانه ای است که با استفاده از انواع الیاف‌های پلیمری با درصد سایه‌اندازی ۳۰ درصد تولید شده‌ است. این بدان معنی است که این توری‌ها ۷۰ درصد از نور خورشید را عبور داده و یک سایه نه ‌چندان عمیق اما ملایم با روشنایی بالا را در محوطه زیرین خود تولید می‌کنند.

  طولعرضوزن به طاقه (کیلوگرم)
  50 متر25.6
  411.1
  616.7
  822.2
  1027.8

  شید گلخانه ۵۰ درصد

  از کاربردی‌ترین اقلام توری سایه بان است که می‌تواند بالغ بر نیمی از نور خورشید را جذب کرده و سایه‌ای نسبتاً متراکم اما ملایم را تولید نماید. در این توری‌ها از تراکم بیشتر الیاف‌های پلیمری استفاده ‌شده است و عموماً مناسب فضاهای گلخانه ای و یا پوشش حیاط‌های ساختمانی هستند.

  طولعرضوزن به طاقه (کیلوگرم)
  50 متری26.7
  413.3
  620
  826.7
  1033.4

  شید گلخانه ۸۰ درصد

  متراکم‌ترین بافت استاندارد توری گلخانه است که به شکل انبوه تولید شده است. توری با درصد سایه‌اندازی ۹۰ درصد را می‌توانید به شکل سفارشی شده تهیه کنید؛ اما این مدل‌های ۸۰ درصد از کاربردی‌ترین توری‌ها برای پوشش فضاهای گلخانه‌ای و یا محافظت از آب استخرهای پرورش ماهی هستند.

  طولعرضوزن به طاقه (کیلوگرم)
  50 متری210
  420
  630
  841
  1053

  انواع شید گلخانه براساس رنگ

  نوع رنگ توری‌ها از دیگر معیارهای مهم برای انتخاب و کاربرد آنها است. نوع رنگ توری در مقابل جذب نور خورشید، درصد سایه اندازی و یا قابلیت انعکاس تابش آفتاب تأثیرگذار است. عموم این محصولات در دسته‌بندی انواع توری سبز گلخانه‌ای قرار دارند. با این ‌وجود رنگ‌های دیگری نیز از این توری‌ها تولید شده ‌است.

  شید سبز گلخانه

  توری سبز گلخانه‌ای

   توری گلخانه‌ای سبز رنگ متداول‌ترین و شناخته ‌شده‌ترین نوع شید گلخانه ای است که در عموم فضاهای گلخانه‌ای و یا پوشش سایه اندازی حیاط منازل و... کارایی دارد. هر اندازه درصد سایه‌اندازی توری‌ها بیشتر باشد، برای هر چه جذب بهتر نور خورشید از رنگ‌های تیره‌تری در آنها استفاده می‌شود. برای همین است که عموماً انواع توری شید گلخانه‌ای سبز رنگ در دسته‌بندی توری‌ها با سایه‌اندازی ۵۰ درصد قرار می‌گیرند. از این توری‌های سبز گلخانه ای با قابلیت سایه‌اندازی متوسط برای پوشش یکسره جداره‌های گلخانه‌ای کاشت صیفی‌جات، پرورش گل، حیاط منازل، محوطه‌های شهری و فضاهای صنعتی و دامداری‌ها استفاده می‌کنند. در کل توری سبز گلخانه‌ای برای تولید سایه‌هایی کامل اما نه ‌چندان عمیق کارایی دارد.

  توری گلخانه سفید

  معمولاً توری شید گلخانه با 30 درصد سایه اندازی را به رنگ سفید طراحی می‌کنند تا نوع رنگ کار شده در این توری‌ها تأثیر چندانی در جذب نور نداشته باشد. در عین ‌حال این توری‌ها در بازتاب نور خورشید عملکردی ایده‌آل دارند و می‌توانند از بهترین توری‌ها برای پوشش یکسره فضاهایی باشند که چندان نیازی به سایه اندازی عمیق ندارند. از این توری‌های سفید گلخانه‌ای برای پوشش فضاهای بزرگ مانند محوطه‌های صنعتی و یا دامداری‌ها و زمین‌های بازی که نیاز به سایه‌های عمیق ندارند، استفاده می‌کنند.

  قیمت شید گلخانه ای

  قیمت توری گلخانه‌ای با توجه به فاکتورهای متعدد از جمله درصد سایه‌اندازی، نوع الیاف پلیمری ساخت توری، عرض توری و یا درصد UV کار شده در توری محاسبه می‌شود. در عین ‌حال نام و نشان برند سازنده در مقدار قیمت توری گلخانه‌ای تأثیرگذار است. اما با وجود تمامی موارد ذکر شده این توری‌ها را به دو روش متفاوت براساس مقدار وزن و یا مقدار متر مربع به فروش می‌رسانند که به قرار زیر هستند:

  شید سبز گلخانه ای
  • روش فروش براساس وزن: در این روش قیمت هر کیلو شید گلخانه ای محاسبه شده ‌است و برای خرید این توری‌ها با درصد سایه اندازی های متفاوت آنها را وزن می‌کنند. قاعدتاً می‌دانید که وزن توری‌ها رابطه مستقیم با درصد سایه‌اندازی آنها دارد. لذا قیمت هر کیلو شید گلخانه توری‌ها با درصد سایه‌اندازی بالاتر به ‌مراتب بیشتر است. به ‌این ‌ترتیب می‌توانیم دسته‌بندی معینی از قیمت شید گلخانه ای با توجه به وزن هر توری ارائه نماییم.  
  • روش فروش براساس متر مربع: در این روش قیمت هر متر توری گلخانه‌ای را محاسبه می‌کنند و برای این منظور علاوه‌ بر درصد سایه‌اندازی به فاکتورهای دیگری مانند عرض توری نیز توجه می‌شود. توری‌ها را در عرض‌های ۲ الی ۱۰ متری می‌سازند که همگی آنها در رول‌های ۵۰ متری به فروش می‌رسند. از آنجا که معیار فروش به متر است و هر توری را از طول رول‌ها برش می‌زنند، به این ترتیب قیمت هر متر توری گلخانه با عرض بیشتر بالاتر از توری‌ها با عرض کمتر است. از طرفی همچنان قیمت توری گلخانه وابسته به درصد سایه‌اندازی جداگانه محاسبه می‌شود.

   

  • توری گلخانه پلی‌اتیلن بهتر است یا پلی پروپیلن؟

   توری گلخانه پلی اتیلن در مقابل پارگی و تغییر شکل در اثر حرارت بهتر است و مناسب فضاهای گلخانه‌ای طراحی ‌شده است. اما توری پلی پروپیلن درصد سایه‌اندازی بهتری را ارائه کرده که مناسب مصارف ساختمانی است.

  • طول عمر مفید توری شید گلخانه ای ؟

   طول عمر مفید بستگی به نوع الیاف، مقدار درصد UV و نوع شرایط اقلیمی دارد. اما در کل طول عمر مفید این توری‌ها بین ۳ الی ۵ سال است.

  • برای بستن توری گلخانه، لاکینگ بهتر است یا کلیپس شید گلخانه ای؟

   لاکینگ‌ها برای اتصال توری در طول زیاد و داخل ریل مناسب هستند. از طرفی مانع از پاره شدن توری می‌شوند. اما از کلیپس شید سایه انداز برای اتصال توری به حالت گیره‌ای استفاده می‌کنند که مناسب توری‌ها برای پوشش محوطه‌های بزرگ هستند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر

  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید: